Setkání s kamarády

V pondělí 11. března se žáci IV. C vydali do sociálně terapeutické dílny v Žatci. Pro většinu to bylo zcela něco nového. Mnozí z nich se prvně setkali tváří v tvář s lidmi s mentálním i tělesným handicapem. Zprvu byla reakce odtažitá, na tvářích se objevily výrazy nejistoty a nedůvěry. Bezprostřednost klientů Kamarád a Lorm rychle rozbila napjatou atmosféru. Za chvíli se všichni cítili klidně a pohodově. Noví kamarádi nám ukázali výrobky, které tvoří jejich ruce, jež někteří velmi složitě ovládají. Pak nám dovolili zasednout k jejich stolu a poskytli nám materiál, ze kterého vyrábějí přáníčka pro všechny, kdo je mají rádi. I my jsme se pustili do práce. Někteří si k nám přisedli, někdo zazpíval písničku, někdo s námi vyprávěl… Ukázali nám i svého maskota – kocoura Mikeše, který i nás přijal za své nové kamarády.

Pak jsme se šli všichni podívat na film, ve kterém hráli právě klienti sociálně – terapeutické dílny. Pobavili jsme se všichni. Při loučení už žádné zábrany nebyly a handicap už nevnímala žádná strana.

třídní učitelka a žáci IV. C