Vánoční knihovna - IV. A

Žáci čtvrté třídy se zúčastnili dne 13. 12. besedy ve školní knihovně. Paní knihovnice měla jako každý rok připravené poutavé vyprávění o historii Vánoc. Kdo by u nás neznal Ježíška- malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným lidem. Děti si také připomněly vánoční zvyky, jako zlaté prasátko, pouštění lodiček ze skořápek ořechů, lití olova, házení střevícem, výroba adventního kalendáře, pečení cukroví, vánoční koledy, či psaní dopisu Ježíškovi. Dozvěděly se, že se šupiny z kapra vkládají pod talíř každého strávníka, protože přinášejí štěstí a slibují dostatek peněz po celý další rok. Vánoční tradice říká, že večeři musí dojíst všichni společně. Od stolu nesmí vstát nikdo dřív, než všichni dojí. Na sváteční tabuli by také neměl chybět talíř navíc, pro neočekávaného pocestného. Každá země má svou vlastní obdobu a vánoční zvyky. Velkou kuriozitou je například Itálie, kde jako v jediné zemi na světě nosí nadílku žena. Jmenuje se Befana a je to ošklivá, avšak hodná čarodějnice na koštěti. V Rusku je zase Děda Mráz a děti dostanou dárky až sedmého ledna. Přijíždí na saních až z daleké Čukotky v doprovodu krásné Sněhurky. Beseda se všem velmi líbila a žáci IV. A i s paní učitelkou přejí všem krásné a klidné prožití svátků vánočních, rodinnou pohodu a hlavně to zlaté prasátko.

Třídní učitelka Mgr. Miloslava Jirkovská