Pohádkový den ve vodárně Holedeč

Vodárna Holedeč pořádala den otevřených dveří a připravila pro děti pohádkové putování za úpravou vody. Hned u vstupu se nás ujala první pohádková bytost a to skřítek Trubka. Uvedl nás do útrob vodárny a dal nám první informace. Pak už jsme putovali od jedné pohádkové bytosti ke druhé a dovídali se, jak každá z nich má na starost jeden krok při úpravě vody. Představil se nám třeba Vápeník, který obohacuje vodu o vápno, aby nebyla tak kyselá. Povídali jsme si s Pískomilem, který čistí vodu tím, že ji filtruje právě přes písek. Přivítala nás i Vločka, která pojídá všechny nečistoty z vody. A také jsme se seznámili s Bublinou, která vynáší nacpanou vločku pryč. Pak nám pan Vodník ukázal, jak pečuje o naprosto čistou vodu a jak ji posílá trubkami do Žatce, ale i do okolních vesnic. Všechny víly, skřítkové a další pohádkové bytosti se nám věnovali s velkou trpělivostí a laskavostí. V závěru jsme se napili té jiskrné vody ochucené čerstvou mandarinkou a byla opravdu lahodná.

A co jsme si z dnešního odnesli? Že cesta vody, než nám začne téct z kohoutku, je velmi složitá a náročná. Važme si vody, šetřeme s ní a děkujme, že ji máme zatím dost. Tak se k ní chovejme s úctou a s láskou.

žáci II. B a třídní učitelka