Beseda s paní Martiškovou - IV. B

Měli jsme tu čest setkat se s autorkou dětských knih paní Petrou Martiškovou, která navštívila naši školu. Je to velmi milá a příjemná paní, se kterou čas utíká jako voda. A stejně milé jsou i její knihy, které čtenáře pohladí po duši. Beseda hned od začátku měla švih a spád. Během vyprávění jsme se dověděli, co všechno musí dělat autorka knih, co s textem dále provádí editor, jak se spolupracuje s ilustrátory a jakou úlohu hraje vydavatel. Je to dlouhá a trnitá cesta než se nám knížka dostane do rukou a než nám začnou jednotlivé stránky šustit v ruce. My pak hltáme každé slovo a prožíváme zapeklitý osud hrdiny. A nejinak tomu bylo i v tento den. Spisovatelka si okamžitě získala všechny děti, které jí kladly různé otázky. Dokonce došlo i na autogramiádu. Pak nám pani Martišková představila knížky, které s láskou tvoří pro čtenáře mladšího i staršího dětského věku. Všechny byly krásně ilustrované. Nám byla podrobněji představena kniha „Třída špiónů – Záhada strašidelného hradu“. Autorka nás částečně seznámila s obsahem. Pak nám přiblížila jednotlivé postavy, které vhodně doplňovala obrázky z knížky. Přečetla nám i kus příběhu, který nás zavedl mezi kamarády našeho věku. Ti se ale dostali do pěkné šlamastyky. To už ale přišel čas pro nás – únikovka! Hra, kde plníme jednotlivé úkoly samozřejmě spojené se čtenářskou dovedností a tím získáváme insignie, které nám v závěru odpoví na otázku: „Jak to dopadlo?“ Pracovali jsme ve dvojicích. Úkoly nás naprosto pohltily. Luštili jsme kódovaný text, určovali názvy rostlin, počítali příklady, přiřazovali obrázky, hledali cestu bludištěm či odpovídali na otázky v kvízu. Všichni jsme zvládli všechno a tajemství bylo odhaleno! Jak to ale dopadlo, to si necháme pro sebe. Na závěr jsme všichni za naši snahu a práci dostali sladkou odměnu v podobě srdíčkových lízátek. Prožili jsme velmi příjemné dvě hodiny a za to moc děkujeme paní Martiškové. Přejeme jí hodně prima nápadů a tím pádem i spoustu dalších knížek pro nás.

žáci IV. B a třídní učitelka