Retro muzeum - IV. B

Chtěli byste se vrátit do dob vašich babiček a dědečků a vidět, jak to vypadalo asi u nich doma, když byli ještě mladí? My ano! Nemuseli jsme ani kouzlit prstenem od Arabely, ani jsme nemuseli vypít kouzelný lektvar, abychom se ocitli v době normalizace a lehce po ní. Prostě a jednoduše jsme si udělali výlet do Prahy do Retro muzea. Už při vstupu na nás z vitrín hleděly takové skvosty jako slepička na klíček, plastová tatrovka, na které se vozily děti, legendární céčka či plastové lžičky z NDR. A tím to teprve začalo!

Nejdříve jsme si prošli byt, který byl vybaven nábytkem i jeho obsahem právě z dob před Sametovou revolucí a ještě i mnohem dříve. K vidění jsou takové poklady, jako voskovaný toaletní papír, dřevěné natáčky, voňavky s živými květy, palandy, které byly asi v každém panelovém domě či umakartové jádro. Na každém kroku, který jsme udělali, na nás dýchl zub času. Mohli jsme si sednout do lavic, jako žáci v 70. letech minulého století, viděli tehdejší učební pomůcky i třídu v tomto stylu. Pohráli jsme si s autodráhou, stavebnicemi či si pochovali pěkně staré panenky. Viděli jsme, jak se dříve stanovalo, jaké parádní plavky a zástěrky nosily naše babičky a prababičky, prohlédli jsme si i pletené modely tehdejší doby. Stali jsme se zákazníky i prodavači v obchodě, kde pestrost zboží byla tristní. Prostě a jednoduše jsme se stali chvíli návštěvníky minulého století. Bylo to zajímavé, pro mnohé z nás nepochopitelné, směšné a „nepoužitelné“.  Tak jsme nakonec přece jenom jedno kouzlo využili. Zvedli jsme sluchátko staré telefonní kabinky a požádali o návrat zpět do naší doby. Rychlostí blesku jsme se ocitli v 21. století a za penízky od maminek a tatínků si utíkali koupit nějakou pěknou hračku do Pompa. A abychom se utvrdili, že jsme už opravdu zpátky v naší době, vyhledali jsme McDonald´s a zakousli se hamburgrů, kuřecích nugetek a hranolků.

Po tomhle zážitku už víme, že žijeme skutečně v luxusu a přepychu a že ani netušíme, jak bychom si všeho měli vážit.

žáci IV. B a třídní učitelka