Koněpruské jeskyně - IX. třídy

Dne 2. 5. 2024 navštívili žáci devátých tříd Koněpruské jeskyně a naučnou stezku Zlatý kůň. Jeskyně jsou od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Nejstarší a zcela unikátní výzdobou jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu. Jeskyně jsou jedinečné také paleontologickými nálezy. Byly zde nalezeny až 1,5 milionu let staré kosterní pozůstatky zvířat a 40 000 let stará kostra ženy. Velkou zajímavostí byla penězokazecká dílna, která využila jeskyni pro svůj úkryt. Prohlídka trvala 60 minut a překonali jsme na ní 483 schodů. Horko nám ale nebylo, protože uvnitř se teplota držela na 10°C.  

     Okolo areálu Koněpruských jeskyní vede pěkná naučná stezka – Zlatý kůň, dlouhá 2,2 km. Trasa začíná v blízkosti východu z jeskyně. Na celkem 11 zastaveních jsme se seznámili s geologickou minulostí této oblasti, vápencovým lomem a nalezišti zkamenělin. Někteří měli štěstí a domů si odvezli zkamenělou mušli.

Oproti předchozím letům nás překvapil informační areál, kde si žáci mohli prohlédnout obrázky zvěře, rostlin, sbírky kamenů a občerstvit se. Nejvíce žáky okouzlil úzký průlez, který měl navodit pocity jeskyňáře. Dost jsem se pobavili, když se žáci zapasovali do tunelu a nemohli tam ani zpět, a my na ně koukali skrze skleněné okénko. Počasí nám přálo, výlet se vydařil.

HníR + M

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

error Slider nebyl nalezen.

---sociální sítě---

.

.

.

.

.

.

Kontaktujte nás

Jižní 2777, okres Louny, 438 01 Žatec

+420 415 741 011